Як не захворіти на грип. Поради.

Головна особливість вірусу грипу – здатність постійно змінюватися (в цьому і підступність захворювання – не встигла людина отримати імунітет на певний штам вірусу, як той вже змінився). На сьогоднішній день медикам відомі три основні різновиди вірусу грипу – А, В і С. Вірус С відрізняється тим, що він стабільний, тобто, якщо людина перехворіла ним один раз, то отримує імунітет на все життя. Тому ним хворіють в основному діти. Вірус грипу В – мінливий, але не настільки, як вірус грипу А, який постійно змінюється – саме він викликає епідемії.

Сам по собі грип не страшний, небезпечні його ускладнення – бронхіти, пневмонії, серцево-судинні захворювання, менінгіт. Ймовірність отримати ці хвороби зростає, якщо грип переносити на ногах, тому головна умова при лікуванні – постільний режим.

Як заражаються грипом? Джерело передачі вірусу єдине – хвора людина. Захворіти на грип через те, що ви змерзли або промочили ноги неможливо. Найчастіше люди заражаються або на роботі (в учбовому закладі), або в громадському транспорті. Якщо можливо, то краще кілька зупинок пройти пішки, ніж їхати в переповнених маршрутках чи тролейбусах.

Краща профілактика грипу – вакцинація, але вона підходить лише здоровим людям, і її необхідно робити мінімум за 2 тижні до початку епідемії. Слід пам’ятати, що імунітет після щеплення тримається 6-12 місяців, тому торішня вакцинація в цьому році виявиться неефективною. Тим більше, що епідеміологи в нинішньому сезоні прогнозують циркуляцію вірусу, штами якого не входили до торішніх вакцин.

Любителям так званих народних засобів профілактики слід пам’ятати, що ніяких диво-засобів проти грипу не існує.Цибуля, часник і тим більше спиртні напої абсолютно марні. Це ж стосується і різних імуностимуляторів, вітамінів, БАДів. Тому не слід витрачати гроші на придбання широкорекламованих ліків.

Багато людей вважають, що від зараження допоможе захиститися марлева маска. Це думка помилкова. Розмір вірусу настільки маленький, що він легко проникає навіть через багато шарів маски. Але от якщо маску одягне хвора людина, то вона затримує крапельки слини, в якій особливо висока концентрація вірусу при кашлі, чханні або навіть при розмові, це дещо убезпечить від зараження тих, хто знаходиться поруч. При цьому потрібно пам’ятати, що маска швидко стає вологою від дихання і сама фактично перетворюється на джерело інфекції. Тому її слід міняти через кожні 2 години або ретельно прасувати гарячою праскою.

Найпоширеніший шлях передачі вірусу – через руки інфікованого (хворий торкається носа, рота, і вірус потрапляє на руки). Тому бажано утриматися від рукостискання і частіше мити руки з милом.

Вірус грипу комфортно себе почуває в сухому, теплому і погано вентильованому приміщенні. Але він дуже швидко руйнується в прохолодному, «живому» повітрі. Тому на вулиці під час прогулянки підхопити хворобу складно, тим більше в морозну погоду. Вдома потрібно постійно провітрювати приміщення і бажано не включати додаткові опалювальні прилади, оскільки вони дуже сушать повітря. Якщо холодно в квартирі, то краще тепліше одягнутися і бажано кілька разів на день робити вологе прибирання.

При лікуванні грипу важливо дотримуватися таких правил. Захворіли – йдіть на лікарняний. Переносячи грип на ногах, ви не тільки ризикуєте своїм здоров’ям, але і гарантовано станете причиною зараження декількох людей. Якщо не шкодуєте себе, то пожалійте хоча б інших.

Головне – постільний режим. Не варто бігти в аптеку і купувати багато ліків. При звичайному перебігу грипу можна обійтися і без ліків. Досить буде рясного пиття, повноцінного харчування, зволоження носа і прийому «аскорбінки». Не слід захоплюватися нібито антигрипозними (в цьому нас намагається переконати реклама) препаратами, в основі яких – парацетамол. На вірус грипу вони не чинять ніякої дії, а от печінку «посадити» можуть. І не забувайте, що в кімнаті постійно повинно бути чисте, прохолодне, вологе повітря. Жарознижуючі засоби слід вживати лише в тому випадку, коли є висока температура (вище 38°С). Пам’ятайте, вірусні інфекції не лікуються антибіотиками, не слід їх вживати і для профілактики ускладнень – лікувати хворобу до її настання безглуздо.

До речі, за інформацією Державної служби України з лікарських засобів, серед зареєстрованих МОЗ ліків, є ті, які не допомагають при лікуванні грипу. Зокрема, це анаферон, ангістол і афлубін.


РЕКОМЕНДАЦІЇ для батьків з організації оздоровчо-профілактичних заходів у дома.

Профілактика застудних захворювань та оздоровлення надзвичайно важливі для здоров’я та гармонійного розвитку дітей. Однак здійснювати їх слід не лише в дошкільному навчальному закладі, а й удома. Індивідуальні рекомендації складаються для дитини з урахуванням порад лікаря-педіатра.

  • Відкоригуйте розпорядок дня у вихідні дні відповідно до дощкільного навчального закладу.
  • Збільште в раціоні дитини кількість свіжих фруктів та соків.
  • Провітрюйте кімнату дитини перед сном або залишайте вікно привідкритим на ніч для доступу свіжого повітря до кімнати.
  • Привчіть дитину хоча б один раз на день полоскати горло 1%-вим йодно-сольовим розчинои або відваром ромашки.
  • Влаштовуйте щодня зранку та увечері прогулянки тривалістю 2-5 год.
  • Загартовуйте організм дитини: здійснюйте обтирання вологою рукавичкою, обливання рук та ніг. Нехай дитина ходить босоніж «вологою доріжкою», змоченою 5%-вим йодно-сольовим розчином.
  • Пам’ятайте, що одяг дитини має відповідати сезону. За підвищення температури на вулиці поступово відкривайте різні зони тіла (ноги, руки) для дії повітря.
  • Давайте дитині полівітамінні комплекси за призначенням лікаря.Вони мають містити вітаміни А,D, групи В, та особливо вітамін С.
  • Робіть дитині масаж грудної клітки самостійно або запишіть до спеціаліста.
  • Систематично виконуйте з дитиною дихальні вправи з досвіду роботи з дошкільного навчального закладу.
  • Доліковуйте залишкові явища будь-яких захворювань.
Кiлькiсть переглядiв: 292

Коментарi